Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny

OSP w Brodnicy Górnej jest jedną z najstarszych jednostek w gminie Kartuzy. Założona została w 1924 roku. Pierwszym prezesem był Jan Bela, naczelnikiem – Robert Retzlaff, sekretarzem – Franciszek Drawc i skarbnikiem – Jakub Bobrowski z Ręboszewa. Pierwszym wyposażeniem Straży Pożarnej były wiadra, bosaki, drabina i trąbka używana jako alarm. Jesienią 1931r. Ze składek okolicznych wsi (zbierano żyto, które potem sprzedano) zakupiono konny wóz strażacki wyposażony w motopompę ręczną.

W 1932r. OSP liczyła 30 członków w tym 5 kobiet drużyny żeńskiej. Od 1932r. Prezesem OSP był Jan Cylka – właściciel majątku rolnego z Maksu, który zakupił pełne umundurowanie dla strażaków.

W roku 1936 OSP Brodnica Górna brała udział w Wojewódzkich Zawodach Strażackich, które odbyły się w Toruniu, ówczesnym mieście wojewódzkim. Strażacy w zawodach tych uzyskali jedno z czołowych. miejsc. Pierwszą strażnicą był budynek gospodarczy na posesji Władysława Krenczkowskiego. Od września 1939r. Działalność OSP jako organizacji została formalnie zawieszona, jednak nie przeszkadzało to młodym mieszkańcom wsi, brać udział w ćwiczeniach strażackich. Co niedzielę odbywały się ćwiczenia w pełnym umundurowaniu pod nadzorem Władysława Tutkowskiego z Brodnicy Dolnej. Zaraz po II wojnie światowej działalność OSP została wznowiona, a jej prezesem został Jan Reclaw. Ponadto w skład zarządu weszli: Robert Retzlaff, Władysław Krenczkowski, Alfons Jóskowski, Antoni Górlikowski. Jednostka została wyposażona w poniemiecki bojowy „Granit” i motopompę typu „Leopolia”.

W 1953 roku przystąpiono do budowy remizy. Budował ją wówczas 19-letni Gerard Beirowski. Budowę zakończono w 1954r. W 1957 roku OSP Brodnica Górna otrzymała drugi samochód, rozbudowano strażnicę, wybudowano wieżę alarmową i otrzymano elektryczną syrenę.

W 1984r. Jednostka otrzymała pierwszy sztandar ufundowany przez społeczeństwo Brodnicy Górnej i okolicznych wsi z okazji 60-lecia istnienia OSP.

W 2004r. OSP składało się z 48 członków czynnych oraz żeńskiej i męskiej drużyny młodzieżowej. W skład zarządu wchodzili: Mieczysław Chocholewski, Witold Recław, Marian Klein, Maria Marciniak, Edmund Bulczak i Marian Ustowski.

26 września 2004 Ochotnicza Straż Pożarna w Brodnicy Górnej obchodziła swoje 80-lecie istnienia. Przy okazji jednostka otrzymała nowy sztandar, a także wmurowano kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym w fundamenty nowej remizy.

W dniu 20 września 2009 odbyła się 85-ta uroczysta rocznica założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodnicy Górnej połączonej z oddaniem do użytku budynku nowej strażnicy OSP w Brodnicy Górnej.

Obecnie OSP liczy 50 członków czynnych oraz żeńskiej i męskiej drużyny młodzieżowej. W skład obecnego zarządu wchodzą: Marek Krefta, Arkadiusz Rybakowski, Karol Konkol, Marcin Chocholewski, Tadeusz Gliniecki, Jerzy Stencel, Krzysztof Rybakowski.

Gdzie jesteśmy